Haber

Thodex Kurucusu Özer Türkiye’ye İade Edildi

Binlerce kişinin dolandırıldığı kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, Türkiye’ye iade edildi. Arnavutluk’ta Interpol yetkilileri tarafından teslim alınan Özer, Türkiye’ye getiriliyor.

Arnavutluk’un iadesine karar verilen kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, Türk Interpol yetkilileri tarafından kabul edildi. Özer Türkiye’ye getirilir.

Ne oldu?

20 Nisan 2021’de 400 bin kişiye ait milyonlarca dolar değerindeki kripto parayla yurt dışına kaçan Özer’in Arnavutluk’ta olduğu belirlendi.

Türkiye, Özer’in iadesini talep etti, ancak yerel mahkeme talebi reddetti. Daha sonra Arnavutluk Yüksek Mahkemesi, Özer’in iadesini onayladı.

Aralarında 6’sı tutuklu 21 sanık bulunan Faruk Fatih Özer’in ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘bilişim sistemlerini banka veya kredi kuruluşlarının aracı olarak kullanarak dolandırıcılık’ ve ‘tacirlik yapmak’ suçlarından yargılandığı davada sanıklardan 6’sı tutuklu veya dolandırıcılık ve suçtan şirket yöneticileri ve kooperatif yöneticileri. Bunlardan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçlarından 12 bin 164 yıl ile 40 bin 562 yıl hapis cezası isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu