Yaşam

Öldürülen kurbanın kanını almak İslam dininde var mıdır?

Günümüzde çocukların ve yetişkinlerin alınlarına kurbanın kanını sürme uygulaması vardır. Araştırmalar, bu uygulamanın Kuran ve Hadislerde yer almadığını, cahiliye dönemine dayandığını göstermektedir. Peki bu uygulamanın İslam’da yeri var mı? İşte dinin cevabı…

Kurbanın kanının alnına sürülmesi İslam dininde var mıdır?

Kurban kesilen kişinin kanını alnına sürmenin dinle alakası yoktur. Güvenilir kaynakların hiçbirinde böyle bir bilgi yok. Halkımız arasında yaygın olan bu uygulamanın başka kültürlerden geldiği anlaşılmaktadır. Kendi esasına göre terk edilmelidir.

Kuran-ı Kerim’de Hac döneminin 37. ayetinde Allah (cc) “Kestiğiniz kurbanların ne eti ne de kanı Allah’a ulaşmaz. Ama ona ulaşan sizin takvanızdır. o emrediyor. Bu ayetin inmesine sebep olan olay, cahiliye dönemindeki yanlış kurban anlayışıdır. Buna göre, cahiliye devrinde Araplar Kabe’nin yanında kurban keserler, kurbanın kanını Kabe duvarına sürerler ve kurbanlarının kabul olması için dua ederlerdi.

İslam gelince bu uygulamayı yapmak isteyenler olunca bu ayet nazil oldu. Yine cahiliye geleneklerine göre insanlar “ensab” adı verilen dikili taşların yanında kurban keser ve kanlarını sürdükleri bu taşları takdis ederlerdi. Ayrıca putlara kan sürmenin onları kutsayacağını da düşünüyorlardı.

haberrefahiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu