Ekonomi

Euro Bölgesi’nde tahvil getirileri 2,5 ayın en düşük seviyesine geriledi

Avro Bölgesi getirileri Cuma günü 2,5 ayın en düşük seviyelerine geriledi ve bir dizi zayıf ABD ekonomik verisinin büyük merkez bankalarının enflasyonla mücadelesinin sona ermiş olabileceği görüşünü desteklemesinin ardından para piyasaları alt üst oldu. ECBFaiz indirimi beklentileri arttı.

Avro Bölgesi’ndeki para piyasaları, gelecek yılın Aralık ayına kadar 100 baz puanlık faiz indirimini tamamen fiyatladı. Ayrıca ilk 25 baz puanlık faiz indiriminin önümüzdeki Nisan ayında yapılması ihtimalini de yaklaşık %80 oranında azaltıyorlar.

Avro bölgesinin göstergesi Almanya 10 yıllık devlet tahviliGetirisi 7 baz puan düşüşle %2,52 ile 1 Eylül’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

GAM Yatırımlarından Ralph Gasser, “Uzun faiz oranı riski (uzun vadeli tahvil satın almak) ilk bakışta yine karlı bir iş gibi görünse de, özellikle eski moda arz ve talep dinamikleri daha ciddi bir bakışla bunun aksini gösteriyor.”söz konusu.

Enflasyon beklentilerinin bir göstergesi olan nominal ve reel getiriler arasındaki farka değinen Gasser, şunları söyledi: Çekirdek enflasyon“Unun yapışkan kaldığını, gıda ve enerji fiyatlarındaki deflasyonist baz etkilerinin hızla azaldığını da eklersek, başabaş noktasının da buradan itibaren yukarı yönlü sürprizlere maruz kalabileceğini düşünüyoruz.”söz konusu.

Euro Bölgesi enflasyon beklentilerinin önemli bir göstergesi olan %2,35 ile Mart sonundan bu yana en düşük seviyesine geriledi; bu da merkez bankalarının istenmeyen tüketici fiyat dinamiklerine karşı mücadeleyi kazandığına dair güvenin bir başka işareti.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, Cuma günü yapıldı açıklamadaAvrupa’nın dijitalleşmesini ve yeşil dönüşümünü finanse etmek için tek bir denetim ve ticaret altyapısı içeren bir sermaye piyasaları birliğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

italyanın 10 yıllık tahvil getirisiAvro Bölgesi’nin çevre ülkelerinin gösterge tahvili 8,5 baz puan düşüşle %4,26’ya geriledi.

Forex Haber Merkezi

kilimliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu