Yaşam

Alman basınında Türk muhalefet analizi: CHP parçalanıyor

Seçim sonrası krize giren Türk muhalefeti dünya basınında…

Son olarak Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile gizli anlaşma yaptığı ortaya çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu skandalı Alman basınında tartışıldı.

“CHP kendi içinde parçalanıyor”

Frankfurter Allgemeine Zeitung’un incelediği muhalefetin son skandalı, “Muhalefet Partisi CHP parçalanıyor”Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine “Milli İttifak” başlığı altında tartışıldı.

Kılıçdaroğlu’nun gizli anlaşması ve sızdırılan zoom toplantısı

Yazıda, Gelecek Partisi’nden “Kazanmadığımız iyi oldu.”, İyi Parti’den Bu ülkenin vatandaşlarının umutlarını kendi umudunuzmuş gibi kapalı kapılar ardında satmak, müttefiklerinizin arkasından siyaset oynamak ne demokratiktir ne de etiktir.Güzel Parti’den Bilge Yılmaz’ın da Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı seçilmesi nedeniyle özür dilediği hatırlatıldı.

Yazıda, Kılıçdaroğlu aleyhine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu liderliğinde düzenlenen gizli zoom toplantısı da hatırlatıldı.

“İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nun altını oyuyor”

“İmamoğlu’nun Kılıçdaroğlu’nu açıkça baltaladığı artık görülüyor.”İfadelerin kullanıldığı yazıda bu iki skandalın Kemal Kılıçdaroğlu’na büyük zarar verdiğinin altı çizildi.

CHP’de yapılan son parti meclis toplantısında yaşananların anlatıldığı yazıda, “İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu, Pazar günü altmış kişinin katıldığı parti meclis toplantısında birbirlerini eleştirdiler. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın sadece iktidarı eleştiren bir politika izlemeyeceğini söylediği sözleri, seçim yenilgisini kabul etmeyen parti Genel Başkanı’nın yenilginin nedenlerini tartışmasını engellemeye yönelikti.”ifadeler yer aldı.

“CHP kaynarken, iktidar İstanbul için çalışıyor”

CHP olaylarının aktarıldığı yazıda AK Parti’nin yerel seçim hazırlıklarına da yer verildi.

İktidar ve CHP karşılaştırıldığında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’u CHP’den almak için çalışmalara başladığı kaydediliyor.

orta-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu