Haber

Muhafazakar Parti Üyesi İngiltere’deki Göçmenlere Yanıt Verdi

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin başkan yardımcısı Lee Anderson, “Gemileri beğenmiyorlarsa, Fransa’ya defolup gitsinler” dedi. Sözleri partisinden destek, muhalefetten tepki aldı.

Anderson, Express haber sitesine yaptığı açıklamada, otellerde kalan düzensiz göçmenlerin gemilere taşınmasına tepki gösteren ve kararını yargıya götüren Care4Calais kümesine yanıt verdi.

Ülkenin güneyindeki Portland Limanı’nda demirleyen Bibby Stockholm gemisine yerleşen prestijli ilk mülteci grubu hakkında konuşan Anderson, “Gemileri beğenmiyorlarsa Fransa’dan defolup gitsinler. ” dedi.

Anderson, ülkedeki kuralları beğenmeyen göçmenleri Fransa’ya dönmeye ya da İngiltere’ye hiç gelmemeye davet ederken, eski İçişleri Bakanı Priti Patel, “Bu gruplar ve hukukçular, yaşananlara herhangi bir tepki göstermiyor. Ülkeye gelen mülteciler ve onları buraya getiren çetelerin ülkenin yardım sistemini sağlarken onların kaygılarından yararlanarak haklı olarak ‘Yeter’ diyen vergi mükelleflerini küçük düşürme eylemleridir.” söz konusu.

“Utanç verici”

Anderson’ın göçmenlerle ilgili açıklamasına kendi partisinden destek gelirken, muhalefet partilerinin temsilcileri tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Alex Chalk, “Lee Anderson İngiliz halkının öfkesini dile getiriyor. Sözleri çok kaba olabilir ama tepkisi yerinde” dedi. söz konusu. Chalk, göçmenlerin ilk girdikleri ülkede sığınma talebinde bulunabileceklerini de hatırlattı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nden Londra belediye başkanı Sadık Khan, Twitter’da X-name kullanarak Anderson’a yanıt verdi, “Kullandığınız dil çok değerli. 13 yıldır hükümetteler. Korkunç başarısızlıklarınızdan geriye kalan tek şey, daha fazla bölünme ve nefret. Biz daha iyisini hak ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Liberal Demokrat Parti’den Alistair Carmichel, Anderson’ı savunan Chalk hakkında, “Bu bir utanç ve hükümetin ne kadar zayıf olduğunun bir başka göstergesi” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Carmichel, iltica sisteminde bekleyen 180 bin başvurunun hükümetin yarattığı sorunlardan kaynaklandığına da dikkat çekti.

sarivelilerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu